
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.5 V |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Settling Time | 3.7 µs |
| Output Type | Voltage |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$2.90979
Ext.Price$2.90979
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.90979 | $2.90979 |
| 10 | $2.21306 | $22.13060 |
| 25 | $2.09916 | $52.47900 |
| 50 | $1.99112 | $99.55600 |
| 100 | $1.88864 | $188.86400 |
| 300 | $1.79144 | $537.43200 |
| 500 | $1.69927 | $849.63500 |
